Difference between revisions of "Петър Блъсков"

From Ilianko
(Created page with " Петьо Блъсков, член на управителния съвет на СБЖ. Фирмата, която взима имотите на съюза, се води ...")
 
 
Line 43: Line 43:
 
Фирма на Блъсков е издател на в. „Поглед” – дългогодишно издание на СБЖ, което излиза по договор със съюза. Неотдавна изданието остана без главен редактор, след като дългогодишният журналист и главен редактор на вестника Евгени Станчев беше уволнен, заедно със заместника си Тодор Токин, заради груба публикация срещу в. „Труд”.
 
Фирма на Блъсков е издател на в. „Поглед” – дългогодишно издание на СБЖ, което излиза по договор със съюза. Неотдавна изданието остана без главен редактор, след като дългогодишният журналист и главен редактор на вестника Евгени Станчев беше уволнен, заедно със заместника си Тодор Токин, заради груба публикация срещу в. „Труд”.
  
Неотдавна Петьо Блъсков продаде за около 3,5 млн. евро (по официални данни) своята пресгрупа „Монитор”, която включва и вестниците „Телеграф” и „Политика”, на „Нова българска медийна група”, чийто шеф е Ирен Кръстева, бивша шефка на тотото. В множество публикации се твърди, че зад нея стои ДПС, което назначи сина й [[Делян Пеевски]] повторно за зам.-министър. (виж тук публикация в e-vestnik за продажбата на пресгрупата, която се сбъдна почти 100%). Петьо Блъсков-баща беше освободен като главен редактор на „Монитор” преди да е завършена окончателно сделката, а Петьо Блъсков-син – от позицията на главен редактор на „Телеграф”.
+
Неотдавна Петьо Блъсков продаде за около 3,5 млн. евро (по официални данни) своята пресгрупа „Монитор”, която включва и вестниците „Телеграф” и „Политика”, на „Нова българска медийна група”, чийто шеф е Ирен Кръстева, бивша шефка на тотото. В множество публикации се твърди, че зад нея стои ДПС, което назначи сина й [[Делян Славчев Пеевски|Делян Пеевски]] повторно за зам.-министър. (виж тук публикация в e-vestnik за продажбата на пресгрупата, която се сбъдна почти 100%). Петьо Блъсков-баща беше освободен като главен редактор на „Монитор” преди да е завършена окончателно сделката, а Петьо Блъсков-син – от позицията на главен редактор на „Телеграф”.

Latest revision as of 05:40, 21 April 2014

Петьо Блъсков, член на управителния съвет на СБЖ. Фирмата, която взима имотите на съюза, се води на сина му Петьо Блъсков. Снимка: Булфото

На 15 декември в събота, Общото събрание на СБЖ, начело с Управителния съвет, е гласувало да се дадат под наем за 10 години хотелите на СБЖ край Варна и почивната база в Банкя на фирмата „Български имоти”, която е на Петьо Блъсков. С решението се предвижда още фирмата да построи хотел 10 000 кв. м разгъната застроена площ в част от базата, известна като Международен дом на журналистите край Варна. 10-етажният хотел в Международния дом на журналистите между Златни пясъци и Варна. Освен него базата има още два 4-етажни хотела, 47 дка парк и собствен плаж.

Собствеността върху бъдещия хотел ще бъде поделена 68% в полза на Блъсков и 32% в полза на СБЖ.

Как Петьо Блъсков успя да сключи тази сделка, гласувана от журналисти? На събранието са присъствали представители на дружества на СБЖ от цялата страна, заедно с Управителния съвет. Не е присъствал физически председателят на СБЖ Милен Вълков, който е в болница, но по време на обсъждането се е обаждал по телефона да подкрепи решението в полза на Блъсков. Повечето запознати със случая твърдят, че всъщност Вълков е подготвил цялата сделка с имотите на СБЖ.

Какво дава СБЖ на Блъсков? Т. нар. Международен дом на журналистите край Варна е между курорта „Св. Св. Константин и Елена” и „Златни пясъци”. Има 47 дка площ, собствен плаж с пясъчна ивица и три сгради. Най-високата – 10-етажна - се вижда отдалеч. Заради комплекса спирката на автобуса край пътя се казва „Журналист”. Освен високата сграда има още две 4-етажни дълги сгради – едната под крайбрежния път Варна-Златни пясъци, а другата над него. Частта от Международния дом на журналистите над пътя е върху 7,5 дка и е свързана с подлез под пътя с долната част на комплекса. Точно тук, над пътя, ще строи хотел Блъсков, на мястото на старата, обрасла с бръшлян и отлично вписваща се в околната среда сграда, построена в същия стил като съседните почивни бази на БАН, на писателите и др. Дом №1 в Международния дом на журналистите - едната от трите сгради на комплекса, с опустошения парк и изсъхналата трева, под управлението на “Балкантурист” и Мултигруп. Снимка: в. “Дума”

След някакви нескопосни опити на ръководството на СБЖ да даде имотите на съюза под аренда, които се проточват почти през цялата 2006 г., накрая съюзът сключва договор за наем с „Балкантурист”, фирма на „Мултигруп”, управлявана от Недялка Сандалска. Годишният наем за хотелите в Банкя и край Варна е 250 000 евро, разделен на 12 месечни вноски. Преди месец Сандалска едностранно разваля договора, като се оправдава с влошена конюнктура и лош туристически пазар. Изплатила е наем до края на годината. На събранието днес е приета оферта на фирмата на Блъсков за същата сума – 250 000 евро, която щяла да се плаща авансово в началото на годината.

Паркът на Международния дом на журналистите е един от малкото по цялото крайбрежие, наподобява ботаническата градина в двореца в Балчик. Тук са посадени десетки видове редки и екзотични дървета и храсти, има дори бамбук. И през последните години на сравнително лошо стопанисване на комплекса, предишните арендатори поддържаха в приличен вид парка, поливаха го. Откак комплексът е поет от наемателя Сандалска и „Балкантурист”, паркът е напълно изоставен, тревата изсъхнала, неполивана, бурените са плъзнали навсякъде (виж тук публикация във в. “Дума” по темата).

Познавачи на подобни сделки твърдят, че е възможно цялата операция по завземането на имотите на СБЖ да е проведена с участието на Сандалска и фирмата на „Мултигруп” (покойният Илия Павлов беше приятел с Петьо Блъсков). Тя първо наема имотите, после се отказва и Блъсков се явява като спасител. Хората от СБЖ му имат доверие като на колега, който единствен ще “оправи работата с имотите”. Нищо чудно Сандалска да участва в сделката и да има роля в бъдещето на комплекса край морето, твърдят познавачи на сделките на „Мултигруп”, които са емблематични за смучене от държавата. На събранието, което е гласувало да хариже имотите на СБЖ на Блъсков, не е станало ясно дали точно хотел ще построи арендаторът или комплекс с апартаменти, които да продаде.

Петьо Блъсков е член на управителния съвет на СБЖ и председател на Стопанската комисия на съюза, което създава особена ситуация при тази сделка. Това е равносилно примерно министъра на икономиката в правителството да си гласува сделка да придобие държавна сграда. Блъсков по устава на съюза няма право да бъде член на управителния съвет, ако е издател и собственик на вестник. Поради това Блъсков собствеността на неговия вестник е на сина му Петьо Блъсков. Така формално положението му съответства на устава.

На запитване на участници в самото събрание, присъстващият там шеф на фирмата „Български имоти” е обяснил, че тя е 100% собственост на друга фирма – „Южен Кръст”, която пък е собственост на Петьо Блъсков–син.

Когато Петьо Блъсков започна вестник „Монитор”, той беше настанен в 3-етажна сграда в кв. „Изток”. След като вестникът се премести в друга сграда, опразнената в кв. „Изток” се превърна в интернет и гейм-клуб с име „Южен кръст”, собственост на Петьо Блъсков-син. Сега фирма на името на сина на Блъсков поема имотите на СБЖ. Сред тях е и почивната база на съюза в Банкя, със 114 легла, 46 стаи и 7 апартамента, 15 декара многогодишен парк, ресторант, 2 бара и др. Базата е лошо стопанисвана през последните години и накрая затворена. В това хора от съюза също подозират умишлена немарливост, за да я вземе „спасителят” Блъсков.

Общото събрание на СБЖ включва членовете на управителния съвет и представители на дружествата на СБЖ от цялата страна – общо 53-ма души. На събранието са присъствали 44-ма, а накрая са гласували 37. Само 5 са гласували против. Против сделката се обявяват две дружества от провинцията, твърдят източници вътре от събранието. „Никога не съм виждал така добре организирано и „смазано” гласуване в СБЖ”, твърди участник в събранието, който пожела да остане анонимен. На въпрос преди гласуването към присъствалия там шеф на „Български имоти”*, той заявява откровено, че фирмата няма опит в туризма и тепърва ще се занимава с тази сфера на дейност. Това не пречи на делегатите да приемат с огромно мнозинство сделката. Хора, близки до СБЖ, коментират, че много от членовете са заблудени със съзнателно създаваните проблеми с имотите, за да се приеме като добра офертата на Блъсков. А според тях друга част от ръководството направо са „мотивирани” с други средства да гласуват „за”.

„Един член на общото събрание на СБЖ е много по-евтин от един общински съветник в София, примерно. А става дума за доста апетитни имоти”, коментира по повод гласуването източникът. Някои от възраженията на гласувалите против са били, че се сключва договор за същите пари в променена ситуация – данъкът ДДС за туризма вече е свален от 20% на 8%. Един от изказалите се против направил сравнение, че недалеч от хотелите на СБЖ е почивна станция на Министерския съвет, която е дадена под наем за 180 000 евро. Тя е почти копие на дом №1 на СБЖ – 4 етажа, като интериор, екстериор си приличат. А станцията на Министерския съвет като леглова база и площ е около една пета от базата на СБЖ във Варна и София, която взима Блъсков за 250 000 евро годишно.

Територията, където ще строи хотел блъсковата фирма, вече е безкрайно скъпа, в района почти не се продават терени, всичко вече е купено. Сред членовете на управителния съвет на СБЖ, освен Блъсков са председателят Милен Вълков Милен Вълков, председател на СБЖ. Снимка: СЕМ

(виж тук биографична справка за него), Любомир Пеевски от БНР, Веселин Константинов от неразчистеното наследство от социализма – агенция „София прес”, Иван Каневчев от Плевен, Стела Бочева, кор. на БНР от Ловеч и др. Нито един от управителния съвет не е бил против. Делегати от провинцията са предложили да се проведе конкурс за наематели на имотите на СБЖ, който да завърши на 1 февруари, когато изтича договорът с „Балкантурист”. Предложението не е прието.

Като част от намеренията на наемателя се е коментирало, че в площта на комплекса ще бъдат изградени и 10-ина луксозни бунгала и търговски павилиони. Запознати с похватите в строителния бизнес в района твърдят, че може да се очаква красивият парк на Международния дом на журналистите да се изпълни със строежи, които да се узаконят впоследствие, независимо как ще бъде поделена тяхната собственост. Фирма на Блъсков е издател на в. „Поглед” – дългогодишно издание на СБЖ, което излиза по договор със съюза. Неотдавна изданието остана без главен редактор, след като дългогодишният журналист и главен редактор на вестника Евгени Станчев беше уволнен, заедно със заместника си Тодор Токин, заради груба публикация срещу в. „Труд”.

Неотдавна Петьо Блъсков продаде за около 3,5 млн. евро (по официални данни) своята пресгрупа „Монитор”, която включва и вестниците „Телеграф” и „Политика”, на „Нова българска медийна група”, чийто шеф е Ирен Кръстева, бивша шефка на тотото. В множество публикации се твърди, че зад нея стои ДПС, което назначи сина й Делян Пеевски повторно за зам.-министър. (виж тук публикация в e-vestnik за продажбата на пресгрупата, която се сбъдна почти 100%). Петьо Блъсков-баща беше освободен като главен редактор на „Монитор” преди да е завършена окончателно сделката, а Петьо Блъсков-син – от позицията на главен редактор на „Телеграф”.