Делян Славчев Пеевски
- Дата на раждане : 27/07/1980 София, България
- Семейно положение: неженен;
- Право в Югозападния университет "Неофит Рилски".
Делян Славчев Пеевски е български юрист, предприемач и политик. Народен представител е от парламентарната група на ДПС в 41-то Народно събрание. Заедно с майка му, Ирена Кръстева, ръководят печатни издания и телевизии. Официално собственик на такива е само Кръстева, която е и съсобственик в най-голямата печатница в България — ИПК „Родина“. Пеевски е сочен от конкурентните издания и като собственик на редица разпространителски вестникарски дружества, без да има доказателства за това.
През 2001 година Делян Пеевски става член на НДСВ, тогавашният министър на транспорта Пламен Петров го назначава за парламентарен секретар и му възлага да оглави борда на "Пристанище Варна" ЕАД - най-голямото пристанище в България, пост от който по-късно е освободен поради липса на образователен ценз.[2] През това време той е студент по право в Югозападен университет „Неофит Рилски“. При правителството на Симеон Сакскобургготски майката на Пеевски, Ирена Кръстева, е шеф на Българския спортен тотализатор. От май 2005 година Пеевски е следовател в стопански отдел на Столичната следствена служба, макар че според закона за тази длъжност се изисква двегодишен стаж. Пет месеца по-късно е назначен за Заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии в правителството на Сергей Станишев. Там той наблюдава Държавния резерв. Става и член на междуведомствената комисия, която издава лицензите за търговия с оръжие[1].
Пеевски е член на ДПС, както и народен преставител от 14 юли 2009 година насам. От 29 юли 2009 е член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, а от 20 януари 2010 година член на Комисията по правни въпроси.
Има връзка с поп-фолк изпълнителката Цветелина Янева
От пресата
Справка на "24 часа" в имотния регистър показа, че в края на 2002 г. Пеевски е вписан като купувач на мезонет от 220 кв. м и на два съседни подземни гаража на бул. "Пушкин" 34 в столицата. Продавачи са лица с гръцка фамилия. Луксозният имот е на границата на кварталите Павлово и Бъкстон под резиденция "Бояна". Посочената цена по нотариален акт е 86 834 лв., но пазарните цени в този район тогава са поне с една трета по-високи.
По това време е все още студент по право, парламентарен секретар и шеф на борда на "Пристанище Варна". Заплатата на парламентарен секретар тогава трудно надхвърля 500 лева. Дори да е вземал още толкова от борда, няма как само с тези доходи да е купил мезонета и гаражите.
До същото това жилище вечерта на 22 декември 2009 г. гръмна бомба, която потроши стъклото и съсипа ламарината на джипа "Порше Кайен", ползван от депутата. Джипът бил собственост на "Нова българска медийна група" на майка му, но бил отдаден за ползване на охранителна фирма "Командо", съобщиха тогава медиите. Самият той заяви пред БГНЕС, че някаква кофа за боклук е гръмнала и няма никакъв инцидент с негова кола.
В средата на 2003 г. Пеевски купува и апартамент от 45 кв. м на ул. "Уилям Гладстон" 60. По нотариален акт сделката е за 29 763 лв. А през септември 2004 г. придобива от частни лица в София обект в жилищна сграда с площ 83 квадрата и поземлен имот с площ 30 кв. м. Сградата и поземленият имот са в един парцел.
Въпреки че практиката е в нотариалните актове да се вписват цени, които са в пъти по-ниски от пазарните, имотите едва ли могат да бъдат купени само със заплата от държавна служба. В броя си от 12-28 май 2007 г. в. "Капитал" изчислява, че само за финансирането на сделките Пеевски трябва да е получавал минимум 4300 лв. на месец.
В същата публикация се цитират данни от службата по вписванията в София, според които през 2004 г. Пеевски е придобил къща от 190 кв.м и дворно място в Бояна на цена 84 069 лева. В имотния регистър обаче сега няма такъв имот. Днес депутатът се вози в бронирано BMV, следвано от "Роувър" и "Алфа Ромео" с антена заглушител на подслушващи устройства. Живее в къща в баровския квартал Симеоново. В началото на 50-метровата "сляпа" улица винаги пази охрана в "Роувър", така че никой не може да влезе незабелязан. Входът на къщата, в която живее депутатът, е препречен от втори джип на охраната. За още по- голяма сигурност има и видеонаблюдение с камери.
Как с едната депутатска заплата, която е 2200 - максимум 3000 лв., Пеевски като факир успява да поддържа имоти, скъпи коли, охрана и артистична приятелка? Странно е, че това несъответствие между реално обявени доходи и много висок стандарт на живот от никого не е проверявано. Ако пък депутатът има други доходи, защо досега не ги е обявявал?
Или наистина Пеевски тихомълком си заработва стандарта на живот при мажоритарния собственик на банката, която финансира кръг от приятелски медии с държавни пари. Както вече писахме в Корпоративна банка има към милиард лева на държавни фирми.
Цветан Василев често казвал за него: "Той е мой служител и прави каквото му кажа."
Член на НДСВ (2001) Народен представител от ДПС