Difference between revisions of "DRBL"

From Ilianko
Line 14: Line 14:
  
 
== Подготовка на сървъра за инсталация на DRBL средатаt ==
 
== Подготовка на сървъра за инсталация на DRBL средатаt ==
 +
*Инсталираме избраната дистрибуция (в случея Ubuntu) и конфигурираме  мрежовите карти. Използваме “eth0” за връзка с интернет, а останалите мрежови карти като връзки  с клиентите на DRBL сървъра ( за предпочитане е да се зададат частни IP адреси от типа: 192.168.101.254 за eth1, 192.168.102.254 за eth2, 192.168.103.254 за eth3 и така с всички мрежови карти ); Важно е да се спазва това правило, относно частните адреси тъй като те са в основата на DRBL. Ако мрежовия мениджър на вашата линукс дистрибуция се стартира автоматично  препоръчително е или да се забрани или направо да се премахне. В случея за Ubuntu  се препоръчва да се деинсталира мрежовият мениджър напълно, използвайки командата: apt-get remove network-manager. Трябва да се пренастрои и защитната стена на операционната система при конфигурирането на DRBL сървъра. ВАЖНО е при тази стъпка, да се оставят активни NFS, NIS, tftp и dhcp услугите т.е. да не се ограничават или забраняват при конфигурацията на защитната стена.

Revision as of 19:27, 22 June 2011

Настройка на боот през мрежатра

прогамата dcs задава услугата, която ще се предлага на отдалечените клиенти

/opt/drbl/sbin/dcs

Инсталиране и настройка на Diskless Remote Boot in Linux сървър

DRBL е безплатно приложение с помощта на което е възможно да се управляват GNU/Linux или Winows базирани системи използвани за работа на повечето компютри. Технологията позволява системите (клиентите) да се инсталират и подържат много бързо и удобно, което улеснява и спестява много разходи на фирмите които се занимават с поддръжката на голям брой компютри. Приложението се поддържа от Debian, Ubuntu, Mandriva, Red Hat, Fedora, CentOS и SuSE операционни системи. DRBL използва споделените ресурси на системата на която е инсталирана, което позволява на клиентските компютри да работят с тях като собствени. Приложението може да се използва съвместно с Clonezilla и/или други програми за управление и поддръжката на твърдите дискове подобни на Symantec Ghost®.


Подготовка на сървъра за инсталация на DRBL средатаt

  • Инсталираме избраната дистрибуция (в случея Ubuntu) и конфигурираме мрежовите карти. Използваме “eth0” за връзка с интернет, а останалите мрежови карти като връзки с клиентите на DRBL сървъра ( за предпочитане е да се зададат частни IP адреси от типа: 192.168.101.254 за eth1, 192.168.102.254 за eth2, 192.168.103.254 за eth3 и така с всички мрежови карти ); Важно е да се спазва това правило, относно частните адреси тъй като те са в основата на DRBL. Ако мрежовия мениджър на вашата линукс дистрибуция се стартира автоматично препоръчително е или да се забрани или направо да се премахне. В случея за Ubuntu се препоръчва да се деинсталира мрежовият мениджър напълно, използвайки командата: apt-get remove network-manager. Трябва да се пренастрои и защитната стена на операционната система при конфигурирането на DRBL сървъра. ВАЖНО е при тази стъпка, да се оставят активни NFS, NIS, tftp и dhcp услугите т.е. да не се ограничават или забраняват при конфигурацията на защитната стена.